Wczytuję dane...

Kiedy rozebrać choinkę z bombek bożonarodzeniowych?

Boże Narodzenie to magiczny czas, na który wiele osób oczekuje niecierpliwie przez cały rok

Jednak wszystko co piękne dobiega końca – nie inaczej jest ze świętami. Kiedy rozebrać choinkę z bombek choinkowych i pozostałych ozdób? Okazuje się, że to nie tak oczywista kwestia.

Z pewnością wielu z Państwa wraz z rozpoczęciem grudnia z niecierpliwością oczekuje dekorowania choinki przepięknymi bombkami szklanymi, łańcuchami i lampkami. To piękna tradycja, bez której trudno byłoby wyobrazić sobie święta. Te jednak pewnego dnia muszą dobiec końca. Kiedy jest pora na zdjęcie z choinki bombek bożonarodzeniowych i schowanie jej w miejsce, w którym przeczeka kolejny rok?

Zdejmowanie bombek bożonarodzeniowych: terminy

Choinki można pozbyć się zaraz po świętach – wiemy jednak, że mało kto decyduje się na takie rozwiązanie. W takim razie, w jakich późniejszych terminach można rozebrać świąteczne drzewko?

 


Szklana bombka kula 10cm - kobaltowa

 

Bombki choinkowe do 6 stycznia

Pierwsza popularna teoria zakłada, że choinkę w domu należy trzymać do święta Trzech Króli, które przypada 6 stycznia.

Choinka z szklanymi bombkami do 12 stycznia

Drugim, choć niezbyt popularnym terminem rozbierania choinki jest zakończenie liturgicznego okresu Bożego Narodzenia, mające miejsce 12 stycznia.

Święto Matki Boskiej Gromniczej

Bombki świąteczne i inne ozdoby z choinki można zdjąć również 2 lutego, czyli w Święto Matki Boskiej Gromniczej. Wiele osób wybiera właśnie ten termin – po to, by jak najdłużej cieszyć się pięknym drzewkiem.

Jak zabezpieczyć choinkę i bombki świąteczne?

Wiedzą już Państwo, w jakich terminach warto rozważyć rozebranie choinki. Jednak jak zrobić to odpowiednio? Zalecamy, aby choinkę rozbierać w kolejności odwrotnej do jej ubierania. Najpierw warto pozbyć się łańcuchów, potem bombek choinkowych, a na końcu lampek.

Pamiętajcie Państwo, aby zabezpieczyć wszystkie ozdoby. Łańcuch i lampki należy równo pozwijać i powkładać do osobnych pudełek, dzięki czemu unikną Państwo ich poplątania. Bombki choinkowe szklane powinny być zapakowane do solidnego opakowania wypełnionego materiałem amortyzującym wstrząsy. Może być to na przykład folia bąbelkowa lub skrawki gazet.

 


Szklana bombka serce z kryształkami - 7,5cm

 

Co zrobić z choinką po świętach?

W przypadku choinki sztucznej sprawa jest oczywista – wystarczy ją poskładać i starannie zapakować, a następnie schować w miejsce, w którym zaczeka do kolejnych świąt.

Jeśli zdecydowali się Państwo na żywo drzewko, rozwiązań jest co najmniej kilka. Jeżeli choinka jeszcze nie uschła, można zasadzić ją w ogrodzie – istnieje duża szansa, że drzewko się przyjmie. Drugą możliwością jest po prostu wyrzucenie drzewka. Jednak, zamiast tego mogą Państwo poddać je kompostowaniu lub zawieźć do najbliższego ogrodu zoologicznego, gdzie zostanie wykorzystane do produkcji ściółki lub paszy dla zwierząt.

 


Stojak choinkowy, duży

 

Kiedy zdjąć bombki choinkowe? Podsumowanie

Jeśli chcą Państwo cieszyć się choinką jak najdłużej, mogą wstrzymać się Państwo z jej rozbieraniem aż do 2 lutego. Warto zwrócić uwagę na staranne zapakowanie wszystkich ozdób, w tym bombek szklanych, aby bezpiecznie przeczekały rok do następnych świąt w ustronnym miejscu.

 

bombka świąteczne turkusowa