Wczytuję dane...

Jak przechowywać bombki szklane i choinkę?

Szukacie Państwo sposobu na bezpieczne przechowywanie bombek bożonarodzeniowych po świętach?

Aby Państwa ulubione dekoracje przetrwały bez szwanku kolejny rok, warto zadbać o ich właściwe zabezpieczenie. Dziś podpowiadamy, jak uchronić bombki ze szkła przed uszkodzeniem, a także, co zrobić z choinką.

Wiele tygodni przygotowań, radosnego oczekiwania i już – święta Bożego Narodzenia za nami. Choć i nam, jak wielu innym osobom będzie ich brakować, z niecierpliwością będziemy oczekiwać kolejnych. W końcu to niecierpliwe czekanie jest jednym z najpiękniejszych elementów świąt! Tymczasem pora zaplanować segregację bożonarodzeniowych ozdób, w tym szklanych bombek ręcznie robionych.

W zeszłym roku podpowiedzieliśmy Państwu, kiedy rozebrać choinkę z ozdób. Przypomnimy, że w obiegu funkcjonują 3 terminy – 6 stycznia, pierwsza niedziela po święcie Trzech Króli oraz święto Matki Boskiej Gromnicznej. Zatem ci, którzy jeszcze chcą nacieszyć oczy swoimi drzewkami, mają na to trochę czasu.

Co zrobić z choinką po świętach?

Prędzej czy później nadejdzie jednak moment, w którym świąteczne ozdoby i choinka powinny zostać schowane i zabezpieczone do kolejnych świąt. Jak się do tego zabrać?

W przypadku sztucznej choinki sprawa wydaje się być prosta – drzewko wystarczy rozebrać z ozdób, poskładać, a następnie umieścić w kartonie, w którym spokojnie przeczeka ono do kolejnych świąt. Największy problem mają jednak osoby, które zdecydowały się na drzewko żywe. Należy pamiętać, że choinki nie wolno po prosto wyrzucić na śmietnik lub wkopać w ziemię bez uzyskania odpowiednich zezwoleń.

W takim razie, co możecie Państwo zrobić z drzewkiem po świętach? Jest kilka możliwości:

  • Oddanie drzewka do punktu zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK),
  • Pozostawienie drzewka przy kontenerze na odpady z napisem „zielone”,
  • Dostarczenie drzewka pobliskiemu ogrodowi botanicznemu.

Ponadto w niektórych miastach organizowane są zbiórki żywych drzewek – wystarczy dostarczyć choinkę w wyznaczone miejsce, a zostanie ona odebrana całkowicie bezpłatnie.

Jak bezpiecznie przechowywać szklane bombki?

Szklane bombki ręcznie robione to cenne i kruche ozdoby, dlatego warto zadbać o to, by po świętach należycie je zabezpieczyć. Nie polecamy wkładania bombek „luzem” do opakowań zawierających inne ozdoby – może to spowodować ich zarysowanie, ubytki w zdobieniach, a także pękanie.

  • Najlepszym sposobem na zabezpieczenie bombek będzie umieszczenie ich w osobnych kartonikach. Kupując szklane bombki w ExArte, każdą z nich otrzymacie Państwo w solidnym opakowaniu – warto je zachować!
  • Do kartonika z bombką warto włożyć watę lub bibułę, które zamortyzują ewentualne wstrząsy. Opakowanie należy szczelnie zamknąć.
  • Kartoniki z bombkami szklanymi umieśćcie Państwo w większym, zbiorczym pudełku. Przestrzenie pomiędzy nimi możecie Państwo uzupełnić na przykład skrawkami gazet lub watą.

Tak przygotowane szklane bombki możecie Państwo bez obaw przechowywać na strychu, w piwnicy lub w szafie. Warto pamiętać, aby nie umieszczać żadnych ciężkich przedmiotów na kartonie z ozdobami ze szkła.

 

Szklane bombki bożonarodzeniowe bezpieczne przez cały rok

Jak sami Państwo widzicie, nie trzeba wiele, by bezpiecznie przechować bombki szklane aż do kolejnych świąt. Warto również pamiętać o właściwym sposobie recyklingu żywych choinek. Pożegnanie ze świątecznymi ozdobami, choć smutne, warto potraktować jako nowe otwarcie – lada moment zastąpią je przecież ozdoby karnawałowe, o których wspomnimy w naszym kolejnym artykule!

 szklane bombki jajka Faberge