Wczytuję dane...

Pożegnanie z bombkami: kiedy rozebrać choinkę w 2023?

Przepiękne bombki bożonarodzeniowe: tak trudno powiedzieć im „do widzenia”!

Niestety, święta, do których wszyscy przygotowujemy się z radością, szybko mijają. W końcu przychodzi pora na pożegnanie się z ozdobami, a w tym także drzewkiem bożonarodzeniowym. Kiedy, zgodnie z tradycją, należy rozebrać choinkę w 2023 roku? Spieszymy z podpowiedzią.

Bombki ręcznie robione – ozdoby na najpiękniejszy czas w roku

Zgodnie ze zwyczajem, choinka powinna być ubierana w wigilię Bożego Narodzenia, czyli 24 grudnia. W praktyce jednak wielu z nas ubiera ją wcześniej, jako że w tym uroczystym dniu pojawia się wiele ważniejszych obowiązków. Sprzątanie i przygotowywanie świątecznych potraw zajmuje sporo czasu, dlatego większość osób zajmuje się ustrojeniem choinki kilka dni przed świętami.

W niektórych domach drzewko bożonarodzeniowe pojawia się już na początku grudnia. Mikołajek bez choinki nie wyobrażają sobie rodzice pociech, które z niecierpliwością oczekują jej ubierania. Ponadto grudzień to czas radosnych przygotowań i oczekiwania, a drzewko ozdobione pięknymi szklanymi bombkami ręcznie robionymi pozwala cieszyć się nimi jeszcze bardziej!

Kiedy zdjąć bombki z choinki? Odpowiedź nie jest oczywista!

Wiemy, że wielu z Państwa niechętnie żegna się ze świątecznymi ozdobami. Nowy Rok to jednak czas na zamknięcie pewnego etapu, a tym samym schowanie wszystkich świątecznych dekoracji. Kiedy należy to zrobić? Tradycja wskazuje aż na 3 terminy:

  • - 6 stycznia, czyli święto Trzech Króli.
  • - Pierwszą niedzielę po święcie Trzech Króli, czyli Niedzielę Chrztu Pańskiego.
  • - Święto Matki Boskiej Gromniczej, przypadające na dzień 2 lutego.
  •  

Oczywiście to, kiedy schowacie Państwo swoje choinki, powinno być uzależnione przede wszystkim od osobistych preferencji. Wiele osób decyduje się na rozebranie choinki z bombek szklanych z początkiem stycznia, tuż po Sylwestrze. Niektórzy zdejmują ozdoby już po samych świętach, na przykład po to, by wygospodarować w salonie więcej wolnego miejsca.

Jak przechowywać bombki choinkowe szklane?

Przechowywanie choinki nie stanowi większego kłopotu: sztuczne drzewko wystarczy złożyć i owinąć folią, a naturalne najlepiej poddać recyklingowi. A co z ozdobami choinkowymi? Jak przechowywać bombki ręcznie robione, by w nienaruszonym stanie przetrwały do kolejnych świąt?

  • Bombki szklane najlepiej umieścić w sztywnym opakowaniu z przegródkami. Do środka warto włożyć miękki materiał, na przykład gazę lub watę, które zamortyzują potencjalne wstrząsy.
  • Każdą z bombek radzimy owinąć dodatkowo miękkim materiałem – na przykład ściereczką z mikrofibry czy też gazą. Dzięki temu zyskacie Państwo pewność, że ilustracje na pewno się nie zetrą, a samo szkło nie porysuje.
  • Pudełka z bombkami szklanymi przechowujcie Państwo w ustronnym i bezpiecznym miejscu – w piwnicy, na strychu lub domowym schowku.

Bombki choinkowe – do zobaczenia za rok!

Wiecie już Państwo, kiedy rozebrać choinkę w 2023 roku. Warto jednak pamiętać, że żaden ze wspomnianych terminów nie jest obligatoryjny – drzewko świąteczne można rozebrać z bombek także wcześniej bądź później.

szklane bombki