Wczytuję dane...

Symbolika bombek choinkowych

Szklane bombki choinkowe to nie tylko świąteczne ozdoby, ale także ważne symbole.

Podczas dekorowania drzewka warto na chwilę zatrzymać się i zastanowić nad znaczeniem ozdób, które umieszczacie Państwo na choince. Każda bombka bożonarodzeniowa niesie ze sobą ważne przesłanie.

Jaka jest symbolika bombek na choinkę?

Dekorowanie choinki to świąteczny zwyczaj przepełniony magią. Kto z nas wyobraża sobie święta bez zielonych, pięknie zdobionych drzewek? Choinka to wyraz radości związanej z narodzinami Chrystusa, a także punkt, wokół którego członkowie rodziny jednoczą się, dzieląc miłość i szczęście.

Nie powinien więc dziwić fakt, że ozdoby choinkowe od zawsze związane są z pewną symboliką. Pierwotnie dekoracje te nie pełniły tylko funkcji estetycznej, a przede wszystkim - metaforyczną. Każda z klasycznych bombek ma ukryte znaczenie, które warto znać.

Bombki ręcznie robione – co oznaczają?

Większość bombek, które wieszacie Państwo na swoich choinkach, ma ukryte znaczenie, sięgające wielu dekad wstecz. Co kryje się za najsłynniejszymi modelami bombek choinkowych?

Okrągłe bańki szklane

Najpopularniejsze okrągłe bombki to pierwsze szklane ozdoby choinkowe, których geneza sięga XIX wieku. Idealna forma kuli symbolizuje ciągłość życia ludzkiego oraz perfekcję.

Bombki z reflektorem

Ciekawa historia wiąże się również z bombkami szklanymi z oczkami, zwanymi reflektorami. Dawniej nazywano je… oczami wiedźmy. Takie bombki bożonarodzeniowe miały na celu chronić dom przed złymi duchami.

 

Kolorystyka bombek choinkowych

Nie bez znaczenia są również kolory, jakimi zdobicie Państwo swoje choinki. Złote bombki to symbol jasności i zwycięstwa dobra nad złem. Czerwień symbolizuje miłość i dostojność, srebro – zimę, ale także niewinność.

Bombki figurki w kształcie jedzenia

Na historycznych fotografiach można zauważyć, że niegdyś choinki zdobione były prawdziwymi produktami spożywczymi – słodyczami, owocami, wypiekami. Później ich miejsce zastąpiły bombki figurki. Symbolizują one dobrobyt, którego zawsze życzymy sobie w okresie świąt Bożego Narodzenia.

 

Bombki szklane ze Świętym Mikołajem

Szklane Mikołaje to oczywiście hołd w kierunku postaci, bez której święta nie byłyby tym samym. Święty Mikołaj, dzięki dobremu sercu i chęci niesienia pomocy stał się nieodzownym symbolem Bożego Narodzenia.

Bombki dzwoneczki

Kolejnym typem bombek o bardzo ciekawej genezie są te o kształcie dzwonka. Niegdyś wierzono, że zawieszenie ich na drzewku przyniesie w kolejnym roku wiele dobrych wieści.

Bombki-jabłuszka na zdrowie

Popularne bombki figurki w kształcie jabłek to oznaka zdrowia, ale także biblijnego owocu, którym Ewa skusiła Adama w raju.

Znaczenie innych ozdób choinkowych

Nie zapominajmy także o lampkach choinkowych, które nawiązują o nadejściu Chrystusa. Etnografowie sądzą, że zwyczaj zdobienia choinki światełkami wywodzi się od dawnego kultu ognia. Łańcuchy choinkowe to z kolei symbol zjednoczenia rodziny.

 

W naszej fabryce bombek znajdziecie Państwo zarówno klasyczne, jak i nowoczesne bombki, które pozwolą nadać każdemu drzewku specjalne znaczenie. Zapraszamy do zakupów!

 

szklana bombka dzwonek