Wczytuję dane...

Kolorowa historia bombek choinkowych

Każdego roku z niecierpliwością czekają Państwo na to, by w końcu ulubione choinkowe bombki wyjąć z czeluści szafy

Bombki choinkowe to nieodzowny element świąt Bożego Narodzenia. Zdobią nie tylko choinki, ale też świąteczne stroiki i stoły. Niewiele osób wie jednak, kto i kiedy wpadł na to, by na iglastym drzewku zawiesić dekoracje. Zapraszamy do zapoznania się z niesamowitą historią bombek szklanych.

Zwyczaj dekorowania drzew w starożytności

Choć tym stwierdzeniem z pewnością zadziwimy niejedną osobę, wiele wskazuje na to, że bombki choinkowe miały swoje pierwowzory już w czasach starożytnych. Historia głosi, że Rzymianie i Egipcjanie z okazji ówczesnych świąt dekorowali domy za pomocą gałązek palmowych i oliwnych, na których zawieszano żywność, wstążki i owoce. Taki zabieg zawsze związany był z okazywaniem wdzięczności bogom oraz celebrowaniem dobrobytu.

Jak powstała pierwsza bombka szklana?

Oczywiście, historia bombek szklanych, jakie znamy, jest zdecydowanie krótsza. Rozpoczyna się bowiem w roku 1847 w Niemczech. To tam pracownik fabryki szkła, Hans Greiner, przypadkowo wydmuchuje z cienkiego szkła bańkę w kształcie jabłka. Był to czas, w którym drzewka choinkowe dekorowano za pomocą produktów spożywczych – owoców, orzechów i wypieków. Ubogi Greiner zdecydował, że zamiast żywności zawiesi na bożonarodzeniowym drzewku szklane kule. Tak powstały pierwsze bombki choinkowe – białe i skromne. Wkrótce pomysł pracownika manufaktury szkła rozniósł się po okolicy i zyskał setki zwolenników. Bombki szklane ręcznie robione stały się tak modne, że wieść o nich dotarła nawet do USA!

 

Szklana bombka czerwone jabłuszko - 8cm

Produkcja bombek ręcznie malowanych

Już w latach 60. XIX wieku bombki produkowane były na skalę przemysłową. Początkowo dysponowano jedynie niewielką paletą farb, obejmująca kolory niebieski, zielony, czerwony i żółty. Bańki na choinkę dekorowano więc dodatkowymi elementami, takimi jak anielskie włosy czy papierowe wycinanki. Dopiero z czasem zaczęto stosować barwniki w innych odcieniach, a także imponujące złocenia i srebrzenia.

Warto podkreślić, że w tradycyjnych fabrykach bombek – takich, jak ExArte – sposób ich wytwarzania pozostaje niezmienny od dekad. Bombki wydmuchiwane są ze szkła, a następnie malowane ręcznie. Do ich dekorowania wykorzystujemy kolorowe kamienie, iskrzące się brokaty i inne elementy ozdobne. Wszystko po to, by w każde święta mogli Państwo czerpać radość z widoku wspaniale ustrojonej choinki.

Polskie bombki choinkowe szklane ręcznie robione

Choć ojczyzną szklanej bombki są Niemcy, warto podkreślić, że Polska pozostaje ich bardzo cenionym producentem. Bombki ręcznie robione w naszym kraju kupowane są przez mieszkańców całego świata. Wszystko dzięki tradycyjnym, sprawdzonym technologiom ich wytwarzania oraz oczywiście niepowtarzalnym projektom i kunsztowi wykonania.

 

 


Szklana bombka lokomotywa z piernika - 7cm

Bombki świąteczne – ponadczasowy symbol Bożego Narodzenia

Mimo upływu lat, bombki na choinkę ręcznie robione nie tracą na popularności. Wręcz przeciwnie – coraz więcej osób chce stać się posiadaczami pięknej kolekcji bombek szklanych. Pamiętajcie Państwo, że u nas przez cały rok mogą Państwo zamawiać bombki szklane – sklep internetowy ExArte jest otwarty przez cały rok!

 

szklana bombka lokomotywa