Wczytuję dane...

Jak powstają bombki choinkowe?

Bombki choinkowe niepodzielnie królują w święta i rokrocznie fascynują swoim pięknem i urokiem. Dziś najpowszechniej do dekoracji świątecznych drzewek  używane są szklane bombki choinkowe, które przede wszystkim cieszą oko swoją szlachetnością i stylem wykonania, a także oryginalnymi dekoracjami z różnorodnych materiałów, jak  brokaty, kuleczki,  cekinki, kamyki czy inne elementy ozdobne. Bombki dekorowane od wielu lat są bardzo chętnie kupowane. Skąd jednak biorą się te prawdziwe i klasyczne bombki choinkowe? Jak wygląda proces ich produkcji?

ZAGLĄDAMY DO FABRYKI

Specjalne szklane rurki, zwane odciągami, to element niezbędny do produkcji bombek. To do nich wdmuchuje się powietrze i to właśnie z tych rurek powstają bombki choinkowe. Rozgrzewa się je nad gazowymi palnikami  do wysokich temperatur, a następnie wdmuchuje w nie powietrze. Na tym etapie najtrudniejszym zadaniem jest formowanie kształtu – o ile klasyczna kula wydaje się być prosta, o tyle osiągnięcie kształtu popularnych „łezek” czy też „sopli” wymaga nie lada umiejętności osoby wykonującej bombkę. Najtrudniejsze są czuby (szpice), szczególnie te duże i wielokulowe.

Niezwykle ważnym etapem jest odprężenie wydmuchanych bombek, bowiem szkło na tym etapie jest niezwykle delikatne i może łatwo pęknąć. Równomierne obniżanie temperatury jest niezwykle ważne, by uniknąć wywołania szoku termicznego.

Gotowe, już wystudzone i na tym etapie jeszcze przezroczyste bombki na choinkę, musimy odpowiednio pomalować. Najpierw trafiają do srebrzarni, gdzie od wewnątrz zostają pokryte azotanem srebra. Dzięki temu pięknie błyszczą i nie są już przezroczyste. Kolejny etap to malowanie tła. Służą do tego rozmaite lakiery, w których zanurzamy bombkę – mogą być błyszczące, matowe, metalizujące, strukturalne… Dzięki szerokiemu wyborowi takich lakierów w fabrykach nie ma problemu, by uzyskać na przykład czerwone bombki choinkowe czy też bombki w kolorze srebrnym. Dopiero teraz bombki trafiają do dekoratorów.

Jak widać, zanim zawisną na naszym świątecznym drzewku, bombki choinkowe przechodzą niesamowicie długą drogę. Przechodzą wiele etapów. Od płynnego szkła w warunkach niemalże hutniczych krok po kroku wykonuje się bombkę choinkową, którą już po uformowaniu i pomalowaniu dodatkowo zdobi się na dziesiątki różnych sposobów – i to wszystko ręcznie! Ten ogrom prac uzasadnia jedynie, dlaczego szklane bombki na choinkę są nadal tak kosztownym produktem. Są jednak warte swojej ceny.

bombka choinkowa