Wczytuję dane...

Szklane bombki w srebrzystej odsłonie

Nietrudno zauważyć, że szklane bombki choinkowe mają swoje ulubione kolory

W większości miejskich i publicznych dekoracji, a także na domowych choinkach, królują szklane bombki w kolorach takich jak czerwień i złoto. To zdecydowani liderzy w kolorystycznym świątecznym rankingu. Ale kolor srebrny, na którym chcemy się dziś skupić, też ma bardzo wysokie notowania – można powiedzieć, że także zajmuje miejsce na podium. We wszystkich bowiem zestawieniach zamówień i sprzedaży, gdzie podliczamy szklane bombki choinkowe, kolor srebrny ma miejsce trzecie.

Barwa srebrna, która tak często zdobi bombki na choinkę, jest tak naprawdę pochodną szarości

Jeszcze dokładniej to ujmując, jest metalicznym odcieniem szarości, starającym się jak najbardziej przybliżyć do koloru polerowanego prawdziwego srebra.  Stąd odcieni srebrnego koloru mamy tyle, ile szarości, od bardzo jasnych aż po ciemne.  Występują także w naturze: w minerałach,  w roślinnych srebrnikowcach czy w połyskujących łuskach rybek srebrzykowatych. Mogą występować także na naszym drzewku w formie zbliżonej do naturalnej jako świąteczne choineczki ze szkła.

Bombki mają więc się na czym wzorować!

Kolejną ogromną zaletą tego koloru jest jego społeczna konotacja z rzeczami wysoko cenionymi: srebrne niedźwiedzie jako nagroda festiwalowa, srebrny ekran filmowy, srebrne gody, srebrny podział w matematyce, srebrne monety  czy srebrne medale sportowe. A więc wszystko, co mamy w tym kolorze, kojarzy się dobrze i szlachetnie. Nie bez znaczenia jest też moda na srebro w detalach i dodatkach we współczesnym projektowaniu wnętrz czy wzornictwie przemysłowym. I jeszcze jeden ważny aspekt: wielu z nas pragnie w świątecznych dekoracjach nawiązać do zimowej pory roku, do śniegu, mrozu, lodu… Kolor srebrny i jego siostrzane szarości z bielą są tu niezastąpione. To wszystko jeszcze bardziej zachęca, aby to właśnie srebrne bombki stanowiły podstawę bożonarodzeniowego wystroju.

Bombki mają do czynienia ze srebrem już w drugim etapie swojego powstawania

Zaraz po wydmuchaniu do gotowych szklanych wydmuszek kul czy form wlewa się rozcieńczony azotan srebra. Po kilkuminutowym procesie tzw. wytrząsania,  srebro wytrąca się z roztworu i osadza na wewnętrznych ściankach ozdób. Od tej chwili nasze szklane bombki są nieprzezroczyste, lśniące i odbijające światło. I w tym momencie możemy wybrać dekorację i dopełniającą kolorystykę tak, aby utrzymać się w zapoczątkowanej tonacji. Stworzyć bombki w prawdziwie grudniowej szacie: szaro-srebrne, z elementami w czerni, bieli i graficie, z błyszczącymi zimnym blaskiem diamencikami, z przezroczystymi mikro kuleczkami ze szkła, które dają efekt szronu i lodu, z puszystym białym brokatem,  wyglądającym jak świeży sypiący śnieg.

Jedna z naszych kolekcji, nazwana Szronem pokryte,  prezentuje takie właśnie bombki na choinkę, utrzymane w zimowym nastroju

Śmiało można powiedzieć, że bombki z tej kolekcji z powodzeniem udekorują całe świąteczne drzewko, począwszy od srebrnej gwiazdy na wierzchołek choinki, poprzez mniejsze kule -8cm – na górne gałązki, następnie kule średnie – 10cm, aż po duże kule 12cm na gałęzie dolne. Wspaniale to wygląda, gdy rytm kul przełamują długie bombki sople czy wydłużone owalne szklane jajka. Nie można zapomnieć o srebrnych śnieżynkach i lśniących gwiazdach – pasują tu znakomicie. Dla ubarwienia dekoracji warto wpleść także figuratywne akcenty: szare sówki czy nasze srebrzyste dzikie koty. Bombki figurki jeżyki na klipsie ozdobią dodatkowo gałęzie dobrze widoczne od góry. Z kolei przypinany szklany ptak z długim puszystym ogonem ze strusich piór wyróżni się w każdym miejscu choinki.

I jeszcze bombka na stojaku do dekoracji świątecznego stołu. Srebrzysto-biały paw czy może bardziej tradycyjnie - biała choineczka?

Zapraszamy!

szklane bombki