Wczytuję dane...

Bombki choinkowe inspirowane gorącym latem

Bombki i choinki kojarzą nam się przede wszystkim z zimą

Pierwsze bożonarodzeniowe drzewka zaczęto ubierać w Niemczech, a potem w kolejnych europejskich krajach. A więc – zawsze w środku mroźnej pory roku! Stąd pierwsze i najpowszechniejsze skojarzenie, że choinka i jej dekoracje to przede wszystkim zimowe nastroje. Śnieg za oknami, szyby malowane mrozem, długie wieczory. A na choince -  bombki figurki bałwanki, śnieżynki, gwiazdki, saneczki …

Ale zwyczaj dekorowania choinek rozprzestrzenił się na cały świat, także i tam, gdzie Boże Narodzenie wypada w czasie gorącego lata lub gdzie lato trwa prawie cały czas. Nie więc dziwnego, że i tematyka dekoracji staje się zupełnie inna, z naszej perspektywy - wakacyjna.

Jak wszystkim wiadomo, gros polskiej produkcji ozdób choinkowych trafia na rynek amerykański - ogromny, zróżnicowany i wymagający bardzo różnorodnej oferty. Dlatego też prawie każda polska fabryka bombek ma w swoich kolekcjach świąteczne ozdoby z letnimi motywami – są one przeznaczone przede wszystkim dla odbiorców południowych stanów.

Przyjrzyjmy się bliżej, jak takie bańki na choinkę wyglądają

Zacznijmy od kul. Przeważa tu wesoła, żywa kolorystyka – poza tradycyjną czerwienią dominują wesołe jasne zielenie i turkusy, jaskrawe róże, wyraziste żółcie. Jeżeli szklane bombki kule ozdabiają motywy roślinne, to na pewno nie są to ostrokrzewy czy jemioły. Prym wiodą amarylisy, ananasy, liście palm i magnolii. Z kolei ukochanymi ptakami są bajecznie różowe flamingi, i to zarówno w dekoracjach kul, jak i jako samodzielne bombki figurki. Wśród deseni natomiast przeważają motywy morskie: kotwice, róże wiatrów, boje, koła ratunkowe, żeglarskie pasy. I oczywiście wszelkie morskie skarby, takie jak muszle, rozgwiazdy czy koniki morskie.

Święty Mikołaj też mocno odbiega od tradycyjnego wizerunku dostojnego biskupa rozdającego prezenty. Tu mamy do czynienia z popkulturową postacią spopularyzowaną już w 30-tych latach przez koncern Coca-coli – wesoły starszy pan w charakterystycznej czerwonej czapce z białym pomponem. Bombki figurki przedstawiają go w czasie przeróżnych wakacyjnych zajęć: mikołaj serfuje na desce, jeździ na kolorowym skuterze lub deskorolce, pływa łódką czy też odpoczywa w hamaku na plaży.

Jednymi z ciekawszych są też specjalne bombki na choinkę inspirowane obchodami Madri Gras w Nowym Orleanie

To dzień naszych ostatków – ostatniego wtorku przed środą popielcową i wielkim postem, ale nastrojem nieposkromionej zabawy i zgodą na objadanie się smakołykami przypomina on bardziej nasz tłusty czwartek. Zresztą takie jest i znaczenie tej francuskiej nazwy: tłusty wtorek. W Nowym Orleanie Mardi Gras wydłużyło się na cały czas karnawału, obfitującego w szaloną zabawę i barwne uliczne parady. Szklane bombki ręcznie robione stały się wspaniałymi pamiątkami tego święta. Są to zarówno bombki wzorowane na charakterystycznych paradnych maskach czy kostiumach, jak i również bombki figurki przystrojonych aligatorów, girlandy szklanych dublonów czy też szklane bombki pantofelki – takie, jakimi rzuca się w czasie pochodów w tłum gapiów.

 Odbiega to wszystko dość daleko od naszego tradycyjnego postrzegania świąt i związanych z nimi dekoracji. Ale… ale również i my, w naszej szerokości geograficznej, lubimy przyozdobić nasze zimowe drzewko wesołym letnim akcentem. Stąd zapewne bardzo duża popularność, jaką cieszą się bombki ręcznie malowane w wesołe kwiaty lub egzotyczne ptaki, czy też bombki figurki muszelki, rozgwiazdy, rybki….

Lato w pełni, mamy jeszcze czas, by zaplanować nasze świąteczne zimowe dekoracje

I pomyśleć, czy nie wpleść w nie wspomnienia ciepłej pogody. I na przykład znów podelektować się pysznymi lodami:

szklane bombki choinkowe