Wczytuję dane...

Szklane wielościany na choince, czyli bombki geometryczne

Geometryczne dekoracyjne wzory towarzyszą nam praktycznie od zawsze – odnajdujemy je już w pierwszych naskalnych malowidłach paleolitu.

Geometryczne wzory – udoskonalane i różnicowane przez wieki -  odgrywały niezwykle ważną rolę w sztuce i architekturze przez cały rozwój naszej cywilizacji. Słynny grecki meander czy gotycki maswerk to tylko przykłady najbardziej popularnych historycznych motywów. Ale żeby nie oglądać się aż tak bardzo wstecz, powróćmy na chwilę do nieodległego wieku XX – to wtedy geometria prawdziwie zawładnęła wzornictwem. Zaczęło się od narodzin abstrakcjonizmu w latach 20-tych, poprzez konstruktywizm, aż do op artu i minimal artu w latach 60-tych. I oczywiście modernistycznej architektury.

Style i trendy w historii powracają, ale nigdy w tej samej formie – zawsze widać przefiltrowanie czasem i nowym doświadczeniem, wpływ nowych technologii i zmiany w oczekiwaniach odbiorców.

Tak i teraz, królująca w najnowszych trendach dekoracyjnych geometria, przynosi ożywczy powiew nowości i inności. Geometryczne bryły – kubiki, stożki, prostopadłościany, ostrosłupy - odnajdujemy w kształtach lamp czy mebli, w detalach i w formach ozdobnych przedmiotów. Linie, koła, wielokąty i łuki, w różnorodnych zestawieniach i konfiguracjach, zdobią tekstylia, tapety czy dywany. Stanowią oryginalne akcenty lub wręcz podstawę aranżacji całego wnętrza.

Artystyczne szklane bombki choinkowe od dawna już wpisują się w ważną dziedzinę sztuki, jaką jest dekoratorstwo.

To zrozumiałe, że reagują na wszystkie aktualne trendy i proponują własną interpretację każdego nowego stylu. Coraz bardziej udoskonalane techniki wytwarzania form do dmuchania szkła pozwalają na uzyskanie wspaniałych i skomplikowanych kształtów, znanych jako bombki figurki. Bombki geometryczne to oddzielna grupa tych ozdob, w formie trudnych i oryginalnych wielościennych brył. Naprawdę są  warte bliższego spojrzenia.

Choinkowe ozdoby geometryczne to głównie bombki dekorowane, ze wspaniałymi zdobieniami podkreślającymi kształt formy i obrys jej krawędzi.

Dekoracyjne ornamenty, zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne abstrakcyjne, zyskują nową jakość poprzez zwielokrotnienia i powtarzanie na ściankach bryły. Bombki te wspaniale wyróżniają się na tle tradycyjnych kul czy od lat popularnych bombek jajek lub sopli.

Wśród geometrycznych ozdób odrębne miejsce mają bombki tzw. malowane na gładko, czyli bez dekoracji, ale pokryte pięknym tłem.

Również i takie bombki choinkowe sklep nasz ma w swojej ofercie. Jest to krótka seria bardzo oryginalnych kształtów – wielościanów i diamentów - ozdobionych pięknym białym tłem z efektem mrozowych deseni na powierzchni. Wspaniale się komponują z ciemną zielenią bożonarodzeniowego drzewka, tworząc prawdziwie zimowe kompozycje.

Na szczególną uwagę zasługują też geometryczne bombki przezroczyste.

Wbrew pozorom właśnie w tym wypadku oryginalność bryły wybija się na pierwszy plan. Skosy ścianek pięknie odbijają światło, a delikatnie podkreślone krawędzie i subtelna oszczędna dekoracja podkreślają nowoczesny charakter całej bombki.

Geometryczne szklane ozdoby to oczywiście - jak sama nazwa wskazuje - przede wszystkim bombki choinkowe, przeznaczone do zawieszenia na świątecznym drzewku.

Mogą stanowić jednorodną dekorację lub współgrać z innymi ozdobami, urozmaicając i wzbogacając całość aranżacji. Doskonale też wkomponują się w nowoczesne, minimalistyczne stroiki i stylizacje. A dzięki ogromnej oryginalności wspaniale zaistnieją także jako samodzielna dekoracja – stołu, półeczek czy okien.

szklane bombki