Wczytuję dane...

Bombki inspirowane przyrodą

Bogactwo, różnorodność i przepych świata przyrody zachwycał ludzi od zawsze.

I od zawsze inspirował twórców i artystów – w końcu pierwsze znane przejawy twórczości artystycznej, słynne naskalne malowidła z paleolitu, przedstawiały właśnie zwierzęta! Od starożytności towarzyszyły nam w zdobieniach roślinne ornamenty czy zwierzęce sylwetki. Dla antycznych Greków doskonała imitacja natury była właśnie prawdziwą sztuką….  Detale architektoniczne, rzeźby, malarstwo, również rzemiosło artystyczne – wszystkie te dziedziny sztuki zawsze czerpały wzorce ze wspaniałości matki natury. Wśród artykułów dekoracyjnych, zainspirowanych przyrodą, znalazły się też szklane bombki choinkowe. I to właściwie od samych swoich narodzin w połowie XIX wieku, bo już wśród pierwszych bombkowych kształtów, obok mikołajów i bałwanków, pojawiły się bombki figurki ptaszki, rybki czy owoce.

Bombki choinkowe w pierwszej chwili kojarzone są z kształtem kul – w wielu europejskich językach słowo bombka zamiennie może oznaczać właśnie kulę.

Choinkowe bombki ręcznie zdobione w kształcie kul doskonale nadają się do nanoszenia misternych i dekoracyjnych zdobień. Całą odrębną grupę wśród dekoracji stanowią właśnie motywy roślinne: drzewa, gałązki, liście, owoce - i oczywiście kwiaty. Wbrew pozorom są to nie tylko poinsecje, na bombkach możemy znaleźć praktycznie wszystkie najbardziej popularne gatunki botaniczne!

Z kolei ze świata zwierząt najwięcej inspiracji czerpią formowane bombki figurki.

Podzielić je możemy na bombki starające się jak najwierniej odtworzyć swój prawdziwy pierwowzór i bombki figurki stylizowane. W obu grupach mamy zarówno dzikie zwierzęta, domowe pupile, ptaki czy zwierzęta gospodarskie. W pierwszym przypadku zarówna forma, jak i kolorystyka i użyte w dekoracji materiały są bardzo naturalne.  Z kolei w wypadku bombkowych zwierzątek  stylizowanych często mamy do czynienia z zabawnym lub zaskakującym pomysłem, nawiązaniem do bajkowych ilustracji, kreskówek czy zabawek. Jeszcze inna jest stylizacja odwołująca się do tradycji jubilerskich czy zdobień z rzemiosła artystycznego, gdzie kształty zwierząt nabierały czysto dekoracyjnego charakteru, często w połączeniu ze zdobieniami z drogich kamieni.

Szklane bombki ptaki to chyba jedne z najpiękniejszych ozdób.

Te najbardziej popularne mocowane są na specjalnych klipsach-żabkach, dzięki czemu ptaszki można przypinać bezpośrednio do choinkowych gałązek. Wiele z nich dekorowane jest prawdziwymi piórami – stanowi to wspaniałą ozdobę świątecznego drzewka. Pięknie prezentują się też ptaki zawieszone na nitkach – wyglądają jak uchwycone w locie pomiędzy zielonymi gałązkami.

Jest jeszcze jedna grupa ozdób inspirowana przyrodą, na pozór bardzo odległa od zimowych świąt.

To wszelkie stworzenia z głębin morskich: ryby, żółwie, delfiny, wieloryby, rozgwiazdy, meduzy, rafy koralowe, koniki morskie…  Uroda i bogactwo tego świata są tak zachwycające, że stanowią gotowe wręcz wzory dla pięknych szklanych ozdób. Te barwne bombki choinkowe sklep nasz przygotował w tym roku w zupełnie nowej kolekcji, nazwanej właśnie Morski Świat.

Polskie bombki choinkowe znane są z przebogatego wyboru wzorów, kształtów i dekoracji wypracowanych ozdób.

Fauna i flora zajmują wśród nich ważne miejsce. Cieszą oczy miłośników przyrody. Zachwycają wszystkich.

szklane bombki choinkowe