Wczytuję dane...

Jak powstają bombki – część 3-cia odkrywania tajemnic.

Uważa się, że dekoratornia to serce zakładu robiącego bombki. Umiejętności i doświadczenie potrzebne są na każdym etapie wykonywania bombek, ale to od dekoratorek zależy, czy gotowa ozdoba będzie naprawdę zachwycała i cieszyła oko. Ich talent i precyzja jest nie do przecenienia.

Do dekoratorni trafiają wydmuszki: przezroczyste bombki choinkowe prosto z dmuchalni, lub z gotowymi kolorowymi tłami, które wykonano na malarni. Wszystkie ozdoby, zarówno bombki okrągłe jak i bombki figurki, mają nieodcięte odciągi pozostałe po dmuchania z rurki. Te odciągi służą dekoratorkom do trzymania ozdoby w czasie nakładania dekoracji. Skomplikowane dekoracje przeznaczone na szklane bombki na choinkę nanosi się w kilku etapach: najpierw szkic, potem obrysy elementów, wreszcie szczegóły. Dekoracje powstają przy użyciu różnych surowców, np. past reliefowych, które dają efekt wypukłości, a także farb i lakierów, czy malutkich kuleczek. Partie dekoracji, które mają być wypełnione brokatem, pokrywa się najpierw klejem, na który następnie sypie się brokat. Ostatnim etapem jest naklejanie szklanych kamyczków, perełek czy cekinów.

Jak wygląda dekorowanie bombek? Prezentujemy to na filmiku: DEKOROWANIE BOMBKI KROK PO KROKU

oraz filmiku o dekorowaniu bombki o wyjątkowym kształcie: DEKOROWANIE GEOMETRYCNEJ BOMBKI

Gotowe, wydekorowane bombki choinkowe trafiają do pakowni: tu wreszcie, przy użyciu specjalnej tarczy, obcina się bombkom odciągi. Następnie zakłada kapsle, czasami też specjalne przywieszki czy etykiety. Ozdoby przeznaczone do mocowania do gałązki choinki, jak np. nasz ptak, mają przyklejane tzw. klipsy, czyli talerzyki z żabkami. I co jeszcze ważne – to tu ptakom mocuje się ich wspaniałe ogony ze strusich piór!

Jeszcze tylko staranne zapakowanie w bibułę, pudełka i kartony zbiorcze – i bombki ruszają w świat.

Zapraszamy jeszcze na filmik: TRICKI UŁATWIAJĄCE DEKOROWANIE BOMBEK

bombki dekorowane