Wczytuję dane...

Jak powstają bombki – część 2-ga odkrywania tajemnic.

Nasze bombki już przeszły pierwszy etap produkcji: uzyskały swój szklany kształt. Ten pierwszy etap został zrealizowany w dziale nazwanym dmuchalnią. Teraz czas na srebrzalnię i malarnię. Ale po kolei:

Mamy gotowe wydmuszki – różnorodne bombki na choinkę: bombki okrągłe, bombki figurki, bombki kształtki. Wszystkie przezroczyste, z pozostawionym nieodciętym fragmentem rurki w miejscu wdmuchiwania szkla – nazywanym odciągiem. To jest bardzo ważne, ten pozostawiony długi odciąg bardzo się przyda w kolejnym etapach. A tym następnym jest srebrzenie. Brzmi, jakby bombka miała dostać srebrną powłokę, ale tak naprawdę to jest to srebrzenie wnętrza bombki. Używa się do tego azotanu srebra, który wlewa się w niewielkich ilościach do każdej ozdoby. Następnie trzeba dodać reduktor, który pozwoli na wytrącenie się srebra z roztworu. Tak wypełniona bombka wkładana jest do urządzenia nazwanego wytrząsarką –  ta nazwa mówi wszystko o kolejnej czynności: bombki choinkowe na wytrząsarce są dosłownie trzęsione przez kilka minut, a przez ten czas wytrącające się srebrno pokrywa ich wewnętrzne ścianki. Dlaczego właściwie bombki szklane się srebrzy? Stają się dzięki temu nieprzezroczyste i nabierają pięknego blasku. Jeżeli chcemy mieć błyszczące srebrne bombki dekorowane, to już od razu można je przekazać do dekoratorni. Wszystkie pozostałe trafiają teraz do malarni: to tu uzyskuje się odpowiednie tło poprzez zamaczanie bombek w najrozmaitszych lakierach. Ilość możliwych kolorów – praktycznie nieograniczona, bo przecież zawsze można dodać lakier do lakieru i uzyskać nowy odcień. Lakiery mogą być błyszczące, matowe, opalizujące, metaliczne lub z efektem specjalnej struktury. Bardzo ciekawe są lakiery tzw mrożonki, które wysychając krystalizują we wzory wyglądające jak te malowane prawdziwym mrozem na szybach. Niektóre ozdoby mają tła dwukolorowe, cieniowane, gdzie kolor z jednego płynnie przechodzi w drugi. Te nie są maczane w lakierach, w tym wypadku lakiery trzeba na bombkę natryskiwać specjalnym aerografem.

Jeszcze inną grupę stanowią tak zwane tła nylonowe, czyli kolorowe, ale przepuszczające światło. To bombki, które nie zostały wcześniej wysrebrzone. Mają tło matowe lub błyszczące, ale równocześnie są transparentne – bardzo ciekawy efekt!

Wszystkie bombki po uzyskaniu lakierowego tła wkładane są do specjalnego tunelu, gdzie powoli wysychają pod grzejącymi lampami.

No a bombki dekorowane na zupełnie czystym, przezroczystym szkle ominęły zarówno srebrzalnię, jak i malarnię – prosto z dmuchalni trafiły do dekoratorni.

Zapraszamy na krótki filmik pokazujacy, jak wygląda proces srebrzenia: SREBRZENIE BOMBEK

A tu filmik o tym, jak powstaje efekt lakieru zwanego 'mrożonka': JAK POWSTAJE EFEKT MROZU NA BOMBKACH?

bombki choinkowe

polskie bombki choinkowe