Wczytuję dane...

Co można zrobić ze starych bombek choinkowych?

Choć szklane bombki ręcznie robione nie mają sobie równych w ozdabianiu świątecznych drzewek, są bardzo kruche i delikatne.

Nic więc dziwnego, że po latach użytkowania bombka może ulegać uszkodzeniom. Warto jednak pamiętać, że bombki, która straciła odrobinę uroku, nie trzeba się od razu pozbywać. Dziś podpowiadamy, jak w prosty sposób nadać drugie życie bombce!

Jak odnowić stare bombki szklane?

Nawet najpiękniejsze szklane bombki choinkowe z biegiem lat mogą tracić swój urok. Jako ozdoby ręcznie robione, bombki w naturalny sposób są podatne na zużycie po dłuższym czasie użytkowania. Nawet dbając o ich prawidłowe przechowywanie trzeba liczyć się ze ścieraniem koloru. Nierzadko zdarza się również, że bombka ulega uszkodzeniu na skutek różnych wypadków.
Warto wiedzieć, że bombka nie pierwszej świeżości wciąż może się Państwu bardzo przydać! W wielu przypadkach ozdobę można odrestaurować.

 

  • Bombki szklane, z których starła się już farba, można w prosty sposób odmalować, stosując preparat do malowania szkła. Tego typu środki znajdziecie Państwo w każdym sklepie plastycznym.
  •  
  • Jeśli z bombki ściera się aplikacja brokatowa, możecie Państwo ją uzupełnić, decydując się na skorzystanie z naszych zestawów kreatywnych. Znajdziecie w nich Państwo klej oraz wielobarwne proszki brokatowe, którymi można naprawić ewentualne ubytki.
  •  
  • Jeśli stara bombka wygląda już bardzo źle, możecie Państwo zdecydować się na całkowite pozbawienie jej lakieru i udekorowanie od nowa. W tym celu może sprawdzić się rozpuszczalnik do farb, którym należy przetrzeć bombkę (oczywiście przy zachowaniu środków ostrożności). Czysta, przezroczysta bombka będzie gotowa do ponownego ozdabiania.
  •  
  • Jeśli bombce brakuje zawieszki lub sznureczka, nic trudnego – te elementy bez problemu możecie Państwo wymienić.
  •  
  • Jeśli nie chcecie Państwo odnawiać starej bombki, możecie wykorzystać ją do stworzenia własnoręcznego stroika świątecznego. Bombkę można połączyć na przykład z iglastymi gałązkami, które mogą skutecznie przykryć nieestetyczne ubytki.

 

bombka szklana jajko

Co zrobić z potłuczonymi bombkami ze szkła?

Jeśli Państwa bombka uległa potłuczeniu, należy pamiętać, by wyrzucić ją do pojemnika na odpady zmieszane (nigdy na szkło). W przypadku niektórych, mniejszych ubytków bombkę można próbować skleić, jednak bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie pozbycie się uszkodzonej ozdoby. Uszkodzona bombka ze szkła może stwarzać ryzyko skaleczeń.

Jak dbać o bombki, by przetrwały lata?

Bombki szklane ręcznie robione to piękne, a jednocześnie delikatne dekoracje, które należy odpowiednio przechowywać. Po rozebraniu choinki polecamy umieścić każdą z bombek w osobnym kartoniku (na przykład takim, jaki zawsze dołączamy do naszych wyrobów) z watą lub bibułą, które amortyzują wstrząsy. Bombki tak zabezpieczone w zbiorczym pudełku można przechowywać w szafie, w piwnicy czy na strychu. Ważne, by bombki były trzymane z dala od wilgoci oraz źródeł światła. Przed samym spakowaniem bombek do pudełek warto natomiast delikatnie je odkurzyć i przetrzeć ściereczką z mikrofibry. Odpowiednio przechowywane bombki szklane mogą przetrwać w Państwa rodzinie wiele długich lat w nienagannym stanie!

Jak sami Państwo widzicie, wyrzucanie uszkodzonej bombki szklanej nie zawsze jest absolutnie konieczne. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi kolorowymi kolekcjami; pamiętajcie Państwo, że przy każdorazowym zakupie bombki w ExArte otrzymacie solidny kartonik, który może posłużyć do jej bezpiecznego przechowywania poza okresem świąt.

 

szklane bombki jajka