Wczytuję dane...

Jak czyścić bombki choinkowe?

Szklane bombki choinkowe zachwycają wspaniałym blaskiem

Aby zachowały piękny wygląd przez cały okres świąteczny, należy pamiętać o ich okresowym czyszczeniu – zwłaszcza że Państwa ulubione ozdoby dekorują drzewka nawet przez wiele tygodni. Podpowiadamy, jak prawidłowo czyścić bombki szklane, aby zawsze prezentowały się pięknie.

Dlaczego warto czyścić bombki na choinkę?

Jeśli zdecydujecie się Państwo na wysokiej jakości ozdoby choinkowe, naturalną chęcią okaże się utrzymanie ich w doskonałym stanie przez wiele długich lat. Oprócz prawidłowego przechowywania bombek, o którym opowiadaliśmy ostatnio, istotne jest również ich delikatne, a zarazem dokładne czyszczenie. Bombki, tak jak wszelkie inne ozdoby domowe, z czasem pokrywają się kurzem. Gdy są dotykane, mogą pozostawać na nich ślady palców.

Czyste i lśniące bombki wspaniale będą odbijać światło lampek choinkowych, zachwycając domowników.

Jak często czyścić bombki szklane?

Odpowiedź jest banalna: tak często, jak to koniecznie. Jeśli widzicie Państwo, że dekoracje pokryły się warstwą kurzu lub tłustymi śladami, najwyższa pora zadbać o ich czystość.

 

Jak czyścić bombki ręcznie robione? Nasze sposoby

Szklane bańki na choinkę są równie piękne, co kruche, dlatego ich czyszczenie wymaga przede wszystkim delikatności. W jaki sposób oczyścić i wypolerować bombki, aby ich nie zniszczyć?

Usuwanie kurzu z bombek

Gładkie bombki świąteczne wystarczy przetrzeć ściereczką z mikrofibry, która „przyciąga” kurz. Zazwyczaj tyle wystarczy, by ozdoba znów prezentowała się schludnie. Jeśli chcecie Państwo odkurzyć bombkę choinkową zdobioną brokatem czy kamieniami, warto sięgnąć po miękki, puchaty pędzel do makijażu. Włosie skutecznie usunie kurz z wszystkich zakamarków.

Usuwanie tłustych plam ze szklanych bombek

Czasem bombki pokrywają się nie tylko kurzem, ale i trudniejszymi w usuwaniu zabrudzeniami. Dzieje się tak na przykład na skutek ich częstego dotykania. Bombka na stojaku, która zdobi świąteczny stół, może zostać zabrudzona również produktami spożywczymi.

Tłuste i lepkie zabrudzenia z bombki ręcznie malowanej najlepiej usunąć czystą wodą z dodatkiem kilku kropelek octu. Dzięki temu zmyjecie Państwo tłuste plamy bez narażania farby oraz ozdobnych elementów bombki. Odradzamy natomiast stosowanie chemicznych detergentów – płyny do naczyń czy spraye czyszczące mogą zniszczyć delikatne ręcznie malowane bombki. 

Polerowanie bombek ręcznie malowanych

Jeśli chcecie Państwo, by po wyczyszczeniu bombka imponująco błyszczała, warto wypróbować następujący sposób:

  • w 0,5 litra wody należy rozpuścić 1-2 kropelki gliceryny, a następnie starannie wymieszać roztwór.
  • Tak przygotowaną mieszankę należy nanieść na miękką ściereczkę z mikrofibry, a następnie ostrożnie wypucować bombkę.
  • Gliceryna nada szklanym ozdobom piękny połysk, a także ograniczy osadzanie się kurzu na ich powierzchniach.

Czyszczenie bombek świątecznych: podsumowanie

Jak sami Państwo widzicie, czyszczenie szklanych bombek nie jest skomplikowane. Warto o nim pamiętać, zwłaszcza jeśli ozdoby dekorują Państwa domy przez wiele tygodni. Odpowiednia troska o bombki sprawi, że przez cały okres świąteczny będą zachwycać swoim pięknem.

 

szklana bombka serce