Wczytuję dane...

Bombka choinkowa - dziadek do orzechów

Bombki choinkowe o postaci dziadka do orzechów należą do najpopularniejszych świątecznych figurek

Pierwowzorem są dla nich oczywiście drewniane dziadki do orzechów, które w krajach niemieckojęzycznych czy na rynku amerykańskim już od dawna stanowią jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli świąt Bożego Narodzenia. W jaki sposób i dlaczego tak się stało, że przyrząd do rozłupywania orzechów przybrał ludzki kształt i zyskał tak wielką popularność związaną właśnie ze świętami?

Powstanie pierwszego drewnianego dziadka do orzechów nie jest dokładnie znane, zwróćmy się więc w stronę opisujących to podań i legend

Według jednej z nich, dawno, dawno temu niemiecki farmer ogłosił konkurs na najlepszy przyrząd, który pomoże mu łuskać orzechy. Stolarz zaproponował przekrawanie piłą, żołnierz  -  strzelanie do orzechów, a twórca marionetek – drewnianą lalkę o specjalnej silnej szczęce – idealną do zgniatania twardych łupinek. To rozwiązanie spodobało się najbardziej, farmer podarował więc pomysłodawcy cały warsztat i tak powstała pierwsza manufaktura. W rzeczywistości drewniane figurki z mechanizmem do zgniatania orzechów wytwarzano w Niemczech już od XVI wieku. Ich kolebką są Góry Rudawskie w Saksonii, w okolicach Seitten, Grunhainichen i Olbernhau – tak zwanej krainie drewnianych zabawek. Powoli popularność drewnianych dziadków rosła w całej Europie, tym bardziej, że traktowane były jako przedmioty przynoszące domowi szczęście. Do Stanów Zjednoczonych dotarły wraz z amerykańskimi żołnierzami, powracającymi z II wojny światowej.

Prześledźmy teraz, co z kolei połączyło drewnianego dziadka do orzechów i święta Bożego Narodzenia

Taką rolę odegrała sztuka – najpierw literatura, potem muzyka i balet. Zaczęło się od pięknej, napisanej przeszło 200 lat temu baśni „Dziadek do orzechów i Król Myszy” E.T.A. Hoffmanna. Główna bohaterka, dziewczynka Klara, zostaje obdarowana w wigilijny wieczór drewnianą figurką do zgniatania orzechów. Tak zaczyna się fascynująca świąteczna przygoda  z pogranicza jawy i snu. Opowieść Hoffmana zyskała międzynarodową sławę głównie dzięki wersji francuskiej w tłumaczeniu Aleksandra Dumasa. Ta właśnie wersja zainspirowała twórców znanego wszystkim baletu pod tym samym tytułem. Byli to Marius Petipa, autor libretta i Piotr Czajkowski, autor słynnej muzyki. Dziś, po prawie 130-tu latach od premiery, balet ten jest na stałe wpisany w przedświąteczny repertuar teatrów na całym świecie, a w samych Stanach przychody z jego grudniowych przedstawień stanowią  40% całorocznej sprzedaży biletów.

Szklane bombki choinkowe przyjęły dziadka do orzechów w poczet swoich sztandarowych dekoracji już w 50-tych latach ubiegłego wieku

Jest to temat dla bombek niezwykle wdzięczny i dający ogromne pole do popisu zarówno w projektowaniu samej postaci, jak i jej dekoracji. Najpiękniejsze dziadki to oczywiście artystyczne bombki ręcznie dekorowane. O ile słynne drewniane figurki potrafią się składać aż ze 130 elementów, tak tu mamy do czynienia z ogromną ilością misternych detali, wydmuchanych w szkle i wytworzonych reliefowymi pastami, brokatami czy lakierami. Same bombki figurki przybierają przede wszystkim kształt postaci najbardziej popularnych wśród dziadków drewnianych - są to figurki żołnierzy, górników, królów czy rycerzy. Nie brak też dekoracji bardziej żartobliwych, jak dziadek w szkockim stroju, dziadek z piernika, a nawet, bardzo przewrotnie, król myszy przebrany za dziadka. Szklane dziadki – bombki na choinkę sklep Exarte też ma dla Państwa w swojej ofercie. Serdecznie zapraszamy – dziadek do orzechów to piękna postać bajkowa i do tego przynosząca szczęście!

Bombka dziadek do orzechów