Wczytuję dane...

Bombki choinkowe z zimowymi pejzażami

Bożonarodzeniowe bombki z malarskimi scenkami w dekoracji, od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem

Warto poznać bliżej fenomen tego rodzaju dekoracji, bo ich udział w rynku jest naprawdę znaczny. Najpiękniejsze i najtrudniejsze z nich powstają w wyspecjalizowanych pracowniach, które tylko takie bombki choinkowe wytwarzają. Na corocznych międzynarodowych bożenarodzeniowych targach we Frankfurcie malarskie bombki eksponowane są w oddzielnych stoiskach. Podobnie wygląda i sprzedaż detaliczna, np. na słynnych niemieckich czy austriackich przedświątecznych jarmarkach – ozdoby z malarskimi scenkami stanowią zdecydowanie odrębną kategorię, wyróżniającą się spośród pozostałych bożonarodzeniowych dekoracji.

Malarskie bombki nazywane są zwyczajowo zimkami – to zasługa dominującego tematu w ich zdobieniach

Tak, to właśnie zimowy pejzaż przeważa w dekoracyjnych malunkach. Zasypane śniegiem pola, chaty i drogi, drzewa w wielkich śniegowych czapach, pokryte na biało dachy chat. Trochę, jakby czas się cofnął, bo przedstawiane wsie na skraju lasu czy małe miasteczka skupione wokół kościółków, wyglądają jak przeniesione sprzed co najmniej stu lat. Częstym motywem jest żuraw do czerpania wody, wóz, konie, dymiące kominy… Pełne nostalgii i swoistej tęsknoty, takie scenki budzą skojarzenia z jakąś odległą, ale dobrą przeszłością, gdy zimy były śnieżne i siarczyste, a święta spędzano w gronie wielkiej, wielopokoleniowej rodziny.  Pełne nastroju są także obrazki współczesnych miast, z rozjarzonymi okienkami wieżowców czy samotnymi parkowymi latarniami. Oszczędny pierwszy plan, rozmyte szczegóły tła, stonowana kolorystyka – to wszystko sprzyja budowaniu pięknego, zimowego klimatu.

Drugą grupę stanowią malarskie bombki, które opowiadają jakąś krótką historyjkę lub skrywają niedopowiedziana anegdotę

Tematyka też tutaj jest zimowa. Przedstawiane scenki to najczęściej zabawy w śniegu, lepienie bałwana, sanna czy dokarmianie leśnych zwierząt. Pełne ciepła, często z humorem, bombki te swoimi jasnymi wesołymi kolorami mówią o wszystkich radościach, jakie przynosi zimowa pora roku. Czasem pokazana scenka potrafi być bardzo wzruszająca, jak chociażby wizerunek małego aniołka z gwiazdkami z naszej kolekcji.

Zimowe pejzaże malowane są przede wszystkim na bombkach kulach

Mamy tutaj pełen przekrój średnic, bo można znaleźć w sprzedaży i miniaturki na kulach o średnicach 4 czy 6 cm, i najbardziej popularne wielkości od 8 do 12cm, aż po naprawdę wielkie kule 15 czy nawet 20cm. Te ostatnie są na ogół zbyt duże, by zawisnąć na choince. Stanowią samodzielną dekorację, najczęściej jako bombka na stojaku. Kolejne kształty, na których zimki pojawiają się także dość często, to formy typowo świąteczne: dzwonki, gwiazdy czy serca.

Wszystkie choinkowe bombki zimki łączy jedno – to sposób wykonania

Zawsze są to bombki ręcznie dekorowane, w których wykorzystuje się techniki typowe dla malarstwa: światłocienie, tonalne przejścia, laserunki. Wymagają dobrych projektów i doskonałych materiałów oraz ręki prawdziwego artysty-dekoratora. Ten trud opłaca się sowicie, jeśli tylko bożonarodzeniowe bombki budzą w odbiorcach podziw i radość.

bombki z pejzażem