Szklane bombki bożonarodzeniowe i choinki ze wspomnień
Szklane bombki bożonarodzeniowe - tradycja
Szklane bombki bożonarodzeniowe, ubieranie choinki, sianko pod obrusem, dzielenie się opłatkiem – te wszystkie piękne świąteczne zwyczaje są już tradycją wielu generacji. Boże Narodzenie, najważniejsze rodzinne święta w roku, mocno zapadają w pamięć. Czas wielopokoleniowych spotkań, często poprzedzonych długą podróżą i uwieńczonych radosnymi wizytami. Czas wspólnego biesiadowania przy suto zastawionych stołach, z dostawianymi krzesłami dla licznych gości i koniecznie z dodatkowym wolnym talerzem dla przypadkowego wędrowca. Wreszcie wspólne kolędowania, obdarowywanie prezentami, wspólne fotografie… Każdy z nas przechowuje w pamięci te lub podobne drogie obrazki. Wspomnienia z dzieciństwa, z domu rodzinnego, z domów dziadków i starszych krewnych… Zmieniliśmy się my, zmieniły wnętrza – i także nasze choinki! Ten tak bardzo tradycyjny symbol świąt też poprzez te wszystkie lata przechodził przeobrażenia. A więc i także bombki choinkowe, które dziś możemy spotkać nie tylko na choince, ale również jako element rozmaitych świątecznych dekoracji.
Nostalgiczne wspomnienia
Przywołajmy dziś garść takich nostalgicznych wspomnień - właśnie naszych dawnych, zapamiętanych choinek. Na najstarszych fotografiach z lat 50-tych i 6-0tych ubiegłego wieku, choinka jest jeszcze oświetlana prawdziwymi świeczkami. Przypięte na żabce do gałązek, świeczki zapalano tylko na czas wigilii i kolędowania. Dopiero elektryczne lampki choinkowe, które na stałe weszły do użycia dekadę później, pozwoliły na ciągłe i bezpieczne oświetlanie drzewka. Dziś przypomnieniem tych dawnych świeczek są szklane bombki bożonarodzeniowe o tym kształcie, na przykład nasza bombka świeczka nazwana Świąteczny blask.
Bombki choinkowe też wyglądały zupełnie inaczej
Dekorowano je głównie lakierami, z niewielkim użyciem brokatów. Dominowały podstawowe barwy jak czerwień, zieleń i złoto, z dodatkami granatu czy fioletu. Bombki kule z reflektorami były chyba najbardziej popularne. No i oczywiście bombki figurki, o których już tutaj wcześniej pisaliśmy. Czy pamiętacie Państwo te dawne małe ptaszki o szczeciniastych ogonkach, mocowane na sprężynkach i chwiejące się na gałązkach przy każdym poruszeniu? Popularne były też piękne szklane łabędzie, z długimi wygiętymi szyjami. Te ostatnie dmuchane były bez użycia formy, to dmuchacz sam po rozgrzaniu szkła formował tak misterny i trudny kształt. Jaka szkoda, że te umiejętności zanikają i coraz mniej osób potrafi tak artystycznie okiełznać szkło…
Takie najstarsze bombki choinkowe zbierane są dziś przez zapalonych kolekcjonerów. Poświęca się im specjalne strony w mediach społecznościowych czy specjalne aukcje. W większości są podniszczone, a zestawy niekompletne, za to ich urok tkwi właśnie we wzruszającym, choćby na chwile, powrocie do przeszłości.
Szklane bombki na choince uzupełniane były dekoracjami własnego wykonania
Papierowe kolorowe łańcuchy, pracowicie klejone przez dzieci w długie zimowe wieczory. Papierowe przestrzenne gwiazdy, powstałe z wielu przemyślnie składanych i łączonych pasków. Papierowe wycinanki w formie śnieżynek. Albo wielkie anioły, malowane na sztywnym kartonie – do ozdobienia frontu choinki. I jeszcze koniecznie orzechy zawijane w błyszczący papierek ze sznureczkiem. Ach, i oczywiście anielskie włosy, delikatnie spływające w dół gałązek! Szklane bombki bożonarodzeniowe wspaniale prezentowały się w ich blasku....
Największa chyba zmiana nastąpiła w latach osiemdziesiątych. Nowoczesne wnętrza z białymi ścianami i czarnymi fotelami kontikami musiały mieć choinkę również nowoczesną. A więc – jednokolorową. I tak ubierano choinki całe białe lub czerwone, albo w kolorach bardzo wyszukanych, jak odcienie koniaku czy brudnego różu. Szklane bombki w różnych rozmiarach, wieszane od małych przy szpicu po coraz większe w dół drzewka, ascetyczne, gładkie, bez dekoracji – i wszystkie w jednym kolorze. Czasem wzbogacane tylko kokardami o barwie tej samej, co bombki, i lametowymi łańcuchami. Miało to swój urok, ale chyba dobrze, że dziś takie choinki dekorują już tylko biura i przestrzeń publiczną…
A my teraz powracamy do dawnych choinek - i wspomnieniami, i też dekoracjami, którymi nasze obecne szklane bombki bożonarodzeniowe nawiązują do tradycji. Przede wszystkim klasyczną kolorystyką i klasycznym wzornictwem. Ale i teź ciepłem, radością i wesołą różnorodnością.