Wczytuję dane...

Bombki na mikołajki

Mało kto zdaje sobie sprawę, że odwiedziny św. Mikołaja z prezentami w wigilię Bożego Narodzenia mają swoje korzenie właśnie w imieninowym święcie biskupa Mikołaja z Miry, obchodzone od wieków 6-go grudnia.

Ten żyjący – zgodnie z przekazami hagiograficznymi – na przełomie III i IV  wieku święty wsławił się nie tylko wieloma cudami, ale przede wszystkim pomocą ubogim - rozdał im cały swój majątek. Czczony jest także jako patron dzieci. Już od średniowiecza na pamiątkę działalności świętego biskupa, w nocy poprzedzającej jego święto 6-go grudnia, obdarowywano dzieci prezentami. A wiec jest to naprawdę bardzo stary zwyczaj, wręcz wielowiekowy!

Zgodnie z najstarszą tradycją w noc z 5-go na 6-go grudnia obdarowywane były tylko dzieci grzeczne - słodyczami i owocami.

W bardzo różny sposób można było czekać na upominki, które tej nocy Mikołaj przynosił. Najczęściej dzieci przygotowywały buty lub kapcie – przy łóżku, przy kominku lub na parapecie. Mogły to być też wywieszone skarpety w ramie okiennej lub przygotowane miejsce pod poduszką.

A dziś? Prawdziwe, wymarzone prezenty z listów do świętego Mikołaja trafiają pod choinkę w wieczór wigilijny. Za to dzień  6-go grudnia stał się radosnym, bardzo egalitarnym świętem obdarowywania drobnymi upominkami dosłownie wszystkich przez wszystkich, bez granic wieku, a nawet bez wymogów grzeczności….

Jaki wybrać upominek na ten dzień, to pytanie jest zawsze nurtujące. Nasza podpowiedź jest prosta: bombki!

Zresztą w wielu domach taka właśnie była i tradycja: rano czekały na dzieci słodycze i piękne kolorowe ozdoby. Stanowiły wspaniałą zapowiedź zbliżających się świąt, dekorowania choinki i wszystkich radości związanych z Bożym Narodzeniem.

Szklane bombki to doskonałe upominki jeszcze i z innych powodów.

Mogą być pięknymi prezencikami w przemyślany sposób dedykowane obdarowanej osobie. Dobrym przykładem są bombki z inicjałami lub pamiątkowymi napisami. Z kolei pudełeczko może zawierać bilecik ż życzeniami czy spersonalizowaną zawieszkę. Bardzo dobrym pomysłem jest też dobranie bombki kształtem i dekoracją do zamierzonego przesłania, związanego z prezencikiem. Bombki serca są tu jednoznaczne! A może na przykład bombka rybka, jako wspomnienie wspaniałych tropikalnych wakacji? Albo śnieżna pantera jako zapowiedź nowej wyprawy? A może czekoladowa babeczka w podziękowaniu za wszystkie pyszne przyrządzone desery? A geometryczny nowoczesny wielościan pasujący do nowego domowego wystroju? Bombki figurki są tu nieocenione.

Można też oczywiście wybrać ozdobę bez ukrytych treści – po prostu taką, która się nam spodobała i na pewno ucieszy obdarowaną osobę. Stanie się pamiątką tego mikołajkowego dnia na całe lata, co roku zdobiąc świąteczną choinkę.

bombki figurki