Kolekcjonowanie bombek
Kolekcjonerstwo to naprawdę piękne hobby.
Trudno wskazać początki, kiedy dokładnie narodziło się to celowe zbieranie i gromadzenie przedmiotów połączone z tworzeniem kolekcji. Korzenie kolekcjonowania dzieł sztuki czy broni sięgają starożytności: kultury Egiptu, Grecji i Rzymu. Z kolei kolekcjonerstwo nowożytne pojawiło się w okresie renesansu, przede wszystkim w połączeniu z rolą i działaniami mecenatu artystycznego. Słynne i wielkie kolekcje wpływowych ówczesnych mecenasów sztuki czy panujących monarchów, nazywane wówczas gabinetami sztuki i osobliwości, stały się później podstawą zbiorów największych europejskich muzeów. Kulturę zachodu od połowy XV wieku wręcz nazywa się „kulturą kolekcjonowania”, chociaż tak naprawdę to największe zmiany przyniosło w tej dziedzinie dopiero ostatnie 200 lat. Najpierw wiek XIX – rynek zyskał nową grupę kolekcjonerów spoza arystokracji, bo wtedy zamiłowanie to rozwinęło się wśród nowej warstwy bogacącego się mieszczaństwa. Jednym słowem, kolekcjonerstwo zaczęło się stawać egalitarne. Jeszcze większą masowość i popularność dla tego zjawiska przyniósł wiek XX . Od tego czasu kolekcjonerstwo jest z jednej strony zjawiskiem masowym ze względu na szeroki krąg zainteresowanych, z drugiej strony powstają kolekcje przede wszystkim prowadzone na mniejszą skalę i ściśle wyspecjalizowane: grafik, ceramiki, sztuki ludowej, książek, zdjęć, listów, fotografii, a także pocztówek, znaczków, lalek, muszelek, monet, medali, etykiet, pudełek…. Wydaje się, że ta hobbystyczna pasja może dotyczyć każdego przedmiotu!
Szklane bombki choinkowe też zauroczyły wielu zbieraczy, którzy budują wytrwale swoje wspaniałe kolekcje.
O pierwszej grupie hobbystów, kolekcjonujących bombki na choinkę, pisaliśmy w naszym blogu „Trochę o historii bombek choinkowych”. Są to pasjonaci najstarszych szklanych bombek, wyprodukowanych jeszcze w XIX wieku w Lauschy w Niemczech lub w innych hutach Turyngii. Ozdoby te na ogół są mocno podniszczone, ale kompensuje to ich starodawny wdzięk, szlachetna prostota dekoracji i pomysłowość form. Zdobywa się je na aukcjach, szuka na wyprzedażach garażowych czy starych strychach. W 80-tych i 90-tych latach XIX wieku ozdoby te sprzedawane były w USA przez sieć Sears po kilka centów za sztukę – dziś osiągają wartość kilkuset dolarów. Powstały także kolekcje ozdób z kolejnych okresów, np. tylko z lat 20-tych czy 30-tych XX wieku. Kolekcjonerzy, szczególnie amerykańscy, wspierają się specjalistycznymi periodykami czy publikacjami, uczestniczą w też w kolekcjonerskich bombkowych targach.
Ale i powstające współcześnie szklane bombki dekorowane też zachęcają do tworzenia pięknych zbiorów.
Wiele markowych sieci lub producentów wypuszcza corocznie pamiątkową bombkę, zazwyczaj opatrzoną datą. Inne firmy z kolei emitują specjalne serie świątecznych ozdób. Dobrym przykładem jest słynny producent kryształów Waterford, który na każdy sezon tworzy specjalne bombki choinkowe ręcznie dekorowane, nawiązujące zdobieniami do charakterystycznych szlifów własnych wyrobów kryształowych. Tu także każdego roku pojawiają się bombki ręcznie zdobione z umieszczoną w dekoracji datą emisji.
Ale skupienie się tylko na ozdobach specjalnie przygotowanych do kolekcjonowania byłoby ogromnym zawężeniem możliwości, jakie te kruche i piękne przedmioty nam dają.
Wspaniale jest utworzyć własny klucz, według którego zbiory zaczną powstawać. Na przykład głównym motywem mogą być bombki figurki – ptaki. Duże, małe, mocowane na klipsie, przeznaczone do zawieszania na nitkach, z ogonami z prawdziwych piór, dekorowane lub przezroczyste. Albo bombki figurki mikołaje, każdy innej wielkości, w innym stylu, z workiem, z koszem, z latarnią, ze zwierzętami, z dziećmi… A może bombki zwierzątka, lub zabawki, lub serduszka? Albo trudne i oryginalne kształtki, czy nowoczesne geometryczne bryły? Lub wysmakowane, unikatowe i bogate, szklane jajka Faberge?
Nasz sklep ExArte sugeruje jeszcze inne spojrzenie na tworzenie kolekcji ozdób.
My skupiamy się przede wszystkim na kolorystyce, tonacji i nastroju - to są najważniejsze czynniki, które według nas łączą poszczególne ozdoby. Każda powstała tak kolekcja wywołuje inne skojarzenia, wprowadza nas w inny klimat i opowiada własną świąteczną historię.