Wczytuję dane...

Jak jajka Faberge stały się bombkami.

Szklane bombki choinkowe goszczą w naszych domach już od połowy XIX wieku.

Z początku imitowały właściwe, tradycyjne choinkowe dekoracje, jak orzechy, jabłka czy cukierki. Prędko jednak zaczęły powstawać najrozmaitsze  bombki figurki, nawiązujące do symboli świątecznych, przedmiotów z otoczenia, zabawek, zwierzątek, instrumentów muzycznych, zabaw zimowych… Artyści-dmuchacze i dekoratorzy wręcz prześcigali się w pomysłach, czym zainteresować klientów i jak najpiękniej przyozdobić świąteczne drzewko. Równolegle nabierały też popularności okrągłe bombki dekorowane, pełne kolorów i wyszukanych deseni.

Dziś, po prawie stu siedemdziesięciu latach od pierwszych wydmuchanych bożonarodzeniowych ozdób, nie bylibyśmy chyba w stanie wymienić wszystkich rodzajów, czy nawet grup, choinkowych zabawek.

Bombki figurki to nieprzebrana mnogość kształtów, wielkości i pomysłów. W pierwszym rzędzie kojarzą się nam z tzw. ozdobami przedstawiającymi, które odwzorowują konkretną postać lub przedmiot. Są to np. wszystkie tak bardzo przez nas lubiane mikołaje, bałwanki, ptaszki, saneczki, misie, szyszki czy dzwonki.

Dla odróżnienia druga grupa ozdób została nazwana formami uniwersalnymi.

Są to takie bombki na choinkę, których charakter i styl zależy przede wszystkim od dekoracji, bo sam kształt jest właśnie „uniwersalny”. Najlepszy przykład to oczywiście serca, gwiazdy, medaliony czy bryły geometryczne. Mogą być tradycyjne lub nowoczesne, żartobliwe lub pełne szyku i elegancji – o wszystkim decyduje kolorystyka i dekoracja. I do tej grupy należy też bożonarodzeniowe, szklane choinkowe jajko… Tak, brzmi to jak oksymoron! Najważniejszy i najbardziej rozpoznawalny symbol Wielkanocy – jako dekoracja Bożego Narodzenia? A jednak…

Rzeczywiście, pochodzenie tych choinkowych jajek wywodzi się ze wspaniałych tradycji wielkanocnych, a jeszcze dokładniej – z fascynacji twórczością rosyjskiego złotnika i jubilera, Petera Carla Faberge.

Od 1884 roku aż do wybuchu rewolucji październikowej ten wspaniały artysta wykonywał na zamówienie rosyjskiego carskiego dworu wyjątkowe, unikatowe i bardzo cenne jaja, które służyły jako carskie prezenty wielkanocne. Jajka te wytwarzano z najdroższych kruszców i materiałów: ze złota, srebra, kamieni szlachetnych, kości słoniowej , masy perłowej. Dekoracje, zazwyczaj z emalii, nawiązywały  do wydarzeń historycznych czy życia dworu. Jajka można też było otwierać – w środku kryły niespodziankę - tajemnicę, jak np. miniaturę karety koronacyjnej carycy.

Dziedzictwo Faberge to pięćdziesiąt cztery jaja carskie, dwanaście jajek dla pozostałych odbiorców, a także wiele innych, skromniejszych już dzieł, też w formie jajek. Jest to wręcz cała skarbnica dekoracji, motywów i zdobień. Prędko stały się słynne na cały świat i do dziś budzą wielkie fascynacje.

Ale pomysł przeniesienia carskich jajek z Wielkanocy na Boże Narodzenie wydawał się na początku bardzo ryzykowny.

Czy ktokolwiek zechce na choince, obok gwiazdek i mikołajów, powiesić właśnie jajko? Amerykańska firma, która na początku lat 90. XX wieku jako pierwsza użyła inspiracji Faberge, zresztą zlecając stworzenie kolekcji w Polsce, nie odniosła sukcesu. Ale kolekcja została przez polskiego producenta pokazana na międzynarodowych targach w Norymberdze. I wtedy triumfalny pochód choinkowych jajek Faberge rozpoczął się na dobre.

Dziś, po prawie 30-latach, bombki choinkowe jajka są jednym z najbardziej popularnych kształtów.

Wytwarza się je w wielu rozmiarach, od najmniejszych kilkucentymetrowych, do naprawdę dużych, osiągających nawet 20cm. O ile pierwsze polskie bombki choinkowe jajka Faberge nawiązywały do rzeczywistych projektów rosyjskiego złotnika, to dziś nazwa ta obejmuje wszystkie bogate, wypracowane dekoracje. W końcu zdobienia jajek choinkowych ewoluowały i stały się tak samo różnorodne, jak dekoracje bombek okrągłych. Pojawiły się kolekcje nowoczesne, kolekcje kwietne, kolekcje z pejzażami, z tradycyjnym motywami zimowymi …. To, co nadal je z pierwowzorami łączy, to szlachetność materiałów, piękno projektu i jakość wykonania. I takie też jajka bombki choinkowe sklep ExArte pragnie Państwu zaoferować.

szklane bombki