Bombki na Wielkanoc? Oczywiście!
Szklane bombki choinkowe w pierwszym skojarzeniu łączą się się nieodwołalnie z Bożym Narodzeniem. Taka też jest i ich geneza: pod koniec XIX wieku właśnie bombki zaczęły zastępować owoce i słodycze, tradycyjnie zdobiące świąteczne choinki. Najpierw stały się popularne tylko w Niemczech, ale zwyczaj dekorowania nimi drzewek prędko rozpowszechnił się i w pozostałych krajach. Dziś bez bombek trudno wyobrazić sobie świąteczne dekoracje.
Ale byłoby wielką szkodą pozwolić bombkom cieszyć nasze oczy tylko przez ten krótki zimowy czas Bożego Narodzenia, zaledwie jeden raz w roku. Mamy przecież radosne, wiosenne święto – Wielkanoc. To również jest czas pięknych dekoracji, strojenia naszych domów czy wystaw sklepowych. I nasze polskie bombki choinkowe wspaniale się tu odnajdują.
Wielu producentów bombek przygotowuje na wielkanocne święta specjalne, dedykowane ozdoby. Są to przede wszystkim bombki figurki, takie jak zajączki, kurczaczki czy baranki. W ten sposób szklane bombki z sukcesem zastępują te same dekoracje, które tradycyjnie wykonywane są na przykład z plastiku czy czekolady. Kolejnymi specjalnie przygotowanymi na wiosnę ozdobami są kule czy jajka w wybranych wiosennych kolorach. Mogą to być albo delikatne pastele, albo właśnie żywe barwy wiosennych kwiatów, z dominującą trawiastą zielenią. W dekoracjach pojawiają się typowo wielkanocne motywy, takie jak bazie, kurczaki i zające, czy też elementy nawiązujące do zwyczajowych dekoracji pisanek.
Ale też i tradycyjne bombki ręcznie robione, kupowane specjalnie na Boże Narodzenie, z doskonałym skutkiem można wykorzystać do wielkanocnych dekoracji. Jak miło znów powyjmować je z pudełek! Pięknie dekorowane jajka Faberge znakomicie potrafią dodać splendoru wiosennym stroikom. Można nimi wzbogacić kompozycje kwiatowe, umieścić je w świątecznych koszach czy połączyć z innymi dekoracjami. Małe jajeczka doskonale wyglądają pozawieszane na zieleniących się gałązkach. Wspaniale posłużą też do dekoracji wielkanocnego stołu. No a bombki figurki ptaszki wręcz się proszą o wykorzystanie w wiosennych stroikach. Tak samo pięknie i radośnie wyglądają wśród świerkowych gałązek, jak i gałązek wielkanocnego bukszpanu.
Wesołych Świąt!