Wczytuję dane...

Jak powstają bombki – część 1-wsza odkrywania tajemnic.

Od wielu, wielu lat szklane bombki choinkowe cieszą nas i zachwycają w czasie świąt. Bez nich trudno wyobrazić sobie świąteczne dekoracje i przygotowanie domu na ten piękny okres. Gdy święta się zbliżają, gdy pachnie już przyniesiona choinka, wyjmujemy z pudełek bombki z poprzednich sezonów, dokupujemy nowe. Szukamy dla nich najlepszych miejsc na świątecznym drzewku, w stroikach, na stojaczkach. Mamy bombki gładkie, bombki dekorowane, bombki okrągłe czy też bombki figurki . Lśnią i mienią się kolorami, wzajemnie prześcigają pięknymi dekoracjami. I często właśnie w takiej chwili rodzi się pytanie, jak powstaje taka bombka? W jaki sposób się ją wykonuje? Kim są jej twórcy?

Tradycyjne i najbardziej cenione bombki ręcznie robione są ze szkła. I to jest właśnie pierwszy etap powstawania bombki: wykonanie szklanej wydmuszki.

To bardzo trudno zadanie, wymagające doświadczenia, umiejętności, nierzadko prawdziwego talentu. Surowcem dla bombek jest szkło sodowe lub szkło borowo-krzemowe. Szkło musi być  dobrze rozgrzane do wysokiej temperatury, aby stało się plastyczne i dało formować. Inaczej niż w hutach szkła, gdzie dmuchacze rozdmuchują porcję półpłynnego szkła, do dmuchania bombek używa się szklanych rurek. Używane rurki mają różne średnice i grubości ścianek, w zależności  od tego, jakie ozdoby i jakiej wielkości mają z nich powstać.  Dmuchacz rozgrzewa rurkę nad palnikiem tak długo, aż da się do niej wdmuchiwać powietrze. Równocześnie obraca szkło nad palnikiem, rozciąga i formuje oczekiwany kształt. Wykonanie bombki okrągłej, czyli po prostu kuli , wymaga wielkiej precyzji: musi mieć ona ładny regularny kształt i ściśle określoną wielkość. A na przykład taki czub wymaga wręcz niezwykłych umiejętności! Ma przecież podstawę, pierwszą kulę, za nią drugą kulę, wreszcie wąski szpic na samej górze.. A wielokulowa kształtka, kajaki  - zwane soplami - czy inne kształty? Prawdziwe mistrzostwo! Oddzielną grupą dmuchanych kształtów są tak zwane formy, inaczej bombki figurki, takie jak mikołaje, bałwanki, muszle, domki.  W tym wypadku dmuchacz posługuje się metalową formą danego kształtu, do której wdmuchuje szkło. Niektóre formy są bardzo skomplikowane, wieloczęściowe, później  łączone i sklejane – jak na przykład nasz paw.

Wydmuszki trzeba jeszcze odprężyć – nad gorącym powietrzem - i już gotowe czekają na dalsze etapy. 

Zobaczcie, jak wygląda ten niesamowity proces:

film: JAK POWSTAJĄ BOMBKI ZE SZKŁA?

szklane bombki choinkowe

bombki na choinkę